Jak czuć się bezpiecznie na Rynku Pracy? 8 wskazówek wynikających z przeprowadzonych badań.

Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020

Jej cel: „rozwijanie kapitału ludzkiego przez wydobywanie potencjałów osób, tak aby mogły one w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, politycznym i ekonomicznym na wszystkich etapach życia”. Jest w tych słowach indywidualizacja, szanowanie wzajemnych różnic i holistyczne podejście do tematu praca.

Jak to się ma do Ciebie

Chcesz czuć się bezpiecznie i spokojnie, kiedy myślisz o pracy? Chcesz, żeby to co robisz było spójne, autentyczne i w zgodzie z Tobą?

Nowe podejście do Rynku Pracy jest otwierające, odkrywcze, nowoczesne. Z jednej strony powstają dokumenty strategiczne, które ten Rynek Pracy porządkują. Z drugiej jesteś Ty, który swoją postawą, pracą nad sobą możesz kształtować i zmieniać, to co dzieje się najbliżej Ciebie, a przez to też dalej.

Poniżej, kilka pomocnych wskazówek, które już realizujesz, których poszukujesz lub które czekają na Ciebie za rogiem 😉

1. Ćwicz zdolności adaptacyjne i elastyczność na rynku pracy. Pielęgnuj wiarę w to, że masz wpływ i możesz zmieniać, co w Tobie i wokół Ciebie. 

Gotowość na to, by zmienić profesję jest jednym z wyznaczników sukcesu. Możesz pogłębić tą, w której jesteś, znaleźć odgałęzienie i zmienić tor, całkowicie się przekwalifikować. Świadomość swoich zasobów i potrzeb, ciekawość świata, otwartość na zmiany i niestandardowe rozwiązania, pomysł jak możesz te elementy połączyć, umacnia Twoją pozycję na rynku pracy.

2. Lifelong Learning LLL – ucz się przez całe życie, bądź ciekawy.

Żyjemy w czasach, w których uczenie się dotyczy różnych form i niekoniecznie są to studia, kończenie szkół. Poszukuj, przyglądaj się sobie i swoim potrzebom, temu co robisz z radością, zaangażowaniem i błyskiem w oku. Korzystaj ze szkoleń, z wiedzy i umiejętności życzliwych ludzi, którzy chcą się tym dzielić. Ucz się przez internet, samemu próbując. To wszystko może stać się Twoją pracą.

3. Otwórz się i korzystaj z elastycznych form zatrudnienia.

Jestem żywym przykładem na to, że umowy cywilno – prawne, własna działalność, praca w różnych godzinach dają poczucie bezpieczeństwa oraz otwierają wiele ciekawych przestrzeni. 

Gdy czujesz, że potrzebujesz czas i przestrzeń pracy poukładać po swojemu, odważ się, planuj, sprawdzaj, eksperymentuj.

4. Zdobywaj wiedzę i umiejętności pozaformalnie.

Poznaj historię Andre Sterna. Nigdy nie chodził do szkoły, a mimo to jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem, dziennikarzem, pisarzem oraz szczęśliwym mężem i ojcem. Dzięki swojej wielkiej odwadze, pokazał światu, to czego nauczył się w drodze pozaformalnej. 

5. Dbaj o zdrowie. Pamiętaj że to fizyczne przeplata się z tym psychicznym – „w zdrowym ciele, zdrowy duch” 😉

Brzmi to jak slogan reklamowy. Jednak wypalenie zawodowe, uzależnienie od pracy, przeciążenie i związane z nimi objawy somatyczne nie zniknęły.  

Rozpocznij dbanie o zdrowie od małego celu, który będziesz realizować każdego dnia. Ćwicz 10 minut każdego dnia, przestań jeść słodycze 3 razy w tygodniu, ustal limit wypalanych papierosów. Realizowanie wielkich celów rozpoczyna się od realizacji małych.

6. Dbaj o różne kawałki życia. Patrz, jak Twoje decyzje wpływają na świat.

„Nie tylko pracą człowiek żyje” 😉 . Wszystko to naczynia połączone. Ciało, umysł, emocje, duchowość, czyli Twoja holistyczna tożsamość jest tutaj niezwykle pomocna. Odwiedzaj codziennie każdy z tych elementów, dbaj o równowagę między nimi. Zatrzymaj się, usiądź, poczekaj.

7. Dbaj o rozwój umiejętności interpersonalnych, komunikacji, inteligencji emocjonalnej, a także umiejętności twórczych. Ćwicz samodzielne myślenie, formułowanie hipotez, rozumowanie naukowe, analizowanie i rozwiązywanie problemów, dostrzeganie alternatywnych rozwiązań. 

Wzmacnianie powyższych elementów, dbanie o nie okazuje się ogromnym potencjałem każdego człowieka – od tego najmłodszego, do najstarszego. W tym temacie pracujesz nad wrażliwością – nad poszukaniem jej i akceptacją różnych jej kawałków. Odsyłam do tekstu o wrażliwości – o tu.

8. Akceptuj, że masz swój własny, unikalny zestaw zasobów, jesteś wyjątkowy. Odważ się pokazać to światu.

Brene Brown – naukowiec, zajmująca się tematem odwagi, wstydu i wrażliwości, w swojej książce „Z wielką odwagą” pisze: „Zamiast siedzieć z boku, krytykować i udzielać rad, musimy odważyć się wyjść do ludzi i pozwolić się zobaczyć. To właśnie jest wrażliwość. To wykazywanie się wielką odwagą.”

 

Przyglądanie się, dbanie i praca ze wszystkimi punktami sprawi, że Twoja postawa na rynku pracy będzie swobodna, otwarta i towarzyszyć Ci będzie ciekawość. To czym się zajmujesz na co dzień, jest jedną z przestrzeni Twojego życia, którą możesz układać tak, by się w niej dobrze czuć. Nie ma zatem żadnej złotej rady na to, by czuć się na rynku pracy bezpiecznie. Jest to element Twojego życia, który jest połączony z innymi elementami. Od Ciebie zależy, co z tymi elementami zrobisz i w jaki sposób o nie zadbasz.

Hanna Wielechowska

 

Źródło:

  1. Strategia Rozwoju Kapitału Ludzkiego 2020, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej,
    Warszawa – czerwiec 2013
  2. https://www.andrestern.com/pl/home.html
  3. „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy.” Brene Brown

Pozostaw komentarz