„Ilu z Was broni się przed byciem wrażliwym, ponieważ postrzega wrażliwość jako słabość?”

To pytanie na konferencji TED w Long Beach zadała Dr Brene Brown – nauczyciel akademicki, naukowiec, autorka książek o wrażliwości, odwadze, wstydzie i poczuciu własnej wartości. Efektem był las rąk wśród publiczności, co potwierdziło wyniki Jej wieloletnich badań. Przedstawiciele biznesu, którzy organizowali konferencję poprosili Dr Brene, by poruszyła trzy kluczowe dla nich tematy – innowacyjność, kreatywność i zmiany. Okazało się, że te zagadnienia są możliwe do realizacji, gdy bierzemy pod uwagę fakt, że ich matką jest wrażliwość.

Słownik języka polskiego definiuje wrażliwość jako: 1. zdolność przeżywania wrażeń, emocji; 2. brak odporności; 3. zdolność organizmu do reagowania na bodźce, czyli technicznie 😉 lub z negatywnym zabarwieniem. Brene Brown przyjrzała się wrażliwości dokładniej i odczarowała ją, wskazując przede wszystkim, że uznawanie wrażliwości jako słabości jest pomyłką, mitem i należy potraktować ją bardziej uważnie, bo kryje w sobie prawdziwy skarb, który poszukuje dzisiaj większość z nas.

Określa wrażliwość jako „jądro wstydu, strachu i naszych walk o zyskanie poczucia wartości„. Natomiast podkreśla, „że jest ona również miejscem narodzin radości, kreatywności, poczucia przynależności, miłości”. Dlaczego więc nie da się żyć tylko pięknie i pozytywnie, dlaczego nie możemy pozostawić tych wszystkich trudnych uczuć i zająć się tylko naszym szczęściem? Ponieważ nie da się tłumić emocji wybiórczo. Wrażliwość to źródło, w którym znajdują się emocje trudne i te, których pożądamy. Według Autorki, gdy uśmierzamy strach, robimy to również z radością – w pakiecie.

W książce „Z wielką odwagą” Brene Brown wskazuje, że „… wrażliwość to wielka życiowa odwaga” i zadaje kolejne kluczowe pytanie: „Czy potrafisz cenić swoją wrażliwość na równi z wrażliwością innych osób?”. To jest o tym, że jest nam prosto oglądać i czerpać z wrażliwości innych ludzi, natomiast trudność sprawia pielęgnowanie i odkrywanie wrażliwości własnej. Najbardziej popularnym przykładem są wystąpienia publiczne, gdzie taką przyjemnością okazuje się oglądanie, słuchanie i czucie występujących – aktorów, trenerów, blogerów … . Jak wygląda natomiast sytuacja, gdy to my mamy wystąpić?

Warsztaty z wystąpień publicznych i wszystkie formy rozwoju, w których tak licznie uczestniczymy i które sprawiają, że wzrastamy i zbliżamy się do siebie, są poszukiwaniem wrażliwości. Masowo i chętnie bierzemy udział w aktywnościach kształtujących nasze wnętrze, bo tęsknimy za łagodnością, miękkością, działaniem ze spokojem. Pierwotna potrzeba, by czuć się bezpiecznie nawet w trudnych sytuacjach, może się zrealizować wówczas, gdy pozwolimy wrażliwości dojść do głosu i o tą potrzebę zadbać.

Jak zatem to robić? Gdzie szukać wrażliwości? Od czego zacząć? Idąc za tym, co na podstawie badań stwierdza Dr Brene, ważne na początek, by zdać sobie sprawę z kilku kluczowych prawd:

  1. Postrzeganie wrażliwości jako słabości to mit. Jest ona wielką życiową odwagą.
  2. „Wrażliwość to rdzeń wszystkich emocji i uczuć. Czuć to być wrażliwym.”
  3. Pokazanie światu siebie – swoich dzieł, autentyczności, tego co robimy, bez gwarancji,
    że zostaniemy uznani – to też jest wrażliwość.
  4. Przyciąga nas wrażliwość innych osób, natomiast nasza odrzuca nas. Chcemy doświadczać wrażliwości innych ludzi, lecz sami boimy się odsłonić.
  5. „… trzeba pozwolić sobie być widzianym, całkowicie widzianym jako ktoś wrażliwy, kochać całym sercem, praktykować wdzięczność i radość, wierzyć, że jesteśmy wystarczający.”

U siebie tak widzę wrażliwość na dzisiaj: wzruszam się, gdy czuję połączenie z drugim człowiekiem. Ciepłe łzy ciekną mi wtedy po policzku i orientuję się, że to spełnienie pierwotnej potrzeby bycia połączonym. Moja wrażliwość jest ze mną codziennie, towarzyszy mi i widzę ją każdego dnia. Gdy jestem z Córką, gdy głaszczę miękkie futro kota, gdy czuję zapach kwiatów, gdy wybieram jedzenie, gdy kupuje ubrania, gdy dbam o własne potrzeby. Jest ze mną gdy mi trudno, gdy czuję się zawiedziona, zraniona, gdy czuję lęk i gdy piszę ten tekst.

Hanna Wielechowska

 

Źródło:

  1. „Z wielką odwagą. Jak odwaga bycia wrażliwym zmienia to, jak żyjemy i kochamy, jakimi jesteśmy rodzicami i jak przewodzimy.” Brene Brown
  2. Wystąpienie Dr Brene Brown na konferencji TED w Long Beach: https://www.youtube.com/watch?v=psN1DORYYV0&t=348s
  3. Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Pozostaw komentarz